X

Download AIDS Disease PowerPoint Presentation

SlidesFinder-Advertising-Design.jpg

Login   OR  Register
X


Iframe embed code :Presentation url :

X

Description :

Available AIDS Disease powerpoint presentation for free download which is uploaded by search an active user in belonging ppt presentation Health & Wellness category.

Tags :

AIDS Disease

Home / Health & Wellness / Health & Wellness Presentations / AIDS Disease PowerPoint Presentation

AIDS Disease PowerPoint Presentation

Ppt Presentation Embed Code   Zoom Ppt Presentation

PowerPoint is the world's most popular presentation software which can let you create professional AIDS Disease powerpoint presentation easily and in no time. This helps you give your presentation on AIDS Disease in a conference, a school lecture, a business proposal, in a webinar and business and professional representations.

The uploader spent his/her valuable time to create this AIDS Disease powerpoint presentation slides, to share his/her useful content with the world. This ppt presentation uploaded by onlinesearch in Health & Wellness ppt presentation category is available for free download,and can be used according to your industries like finance, marketing, education, health and many more.

About This Presentation

Slide 1 - www.bsm.gov.tr
Slide 2 - ppt slide no 2 content not found
Slide 3 - ppt slide no 3 content not found
Slide 4 - A.İ.D.S Acquired Immune Deficiency Syndrome KAZANILMIŞ BAĞIŞIKLIK EKSİKLİĞİ SENDROMU
Slide 5 - AİDS Nedir? AİDS bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Mikrobu HIV (hiv) adı verilen virüstür. HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV in etkisinin yanı sıra, çeşitli mikroplar da hastalıklara neden olurlar.
Slide 6 - AİDS ETKEN : HIV virüsüdür. (HIV1 ve HIV2) Human Immunodeficiency Virüs ( İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü )
Slide 7 - HIV/AIDS’İN TARİHÇESİ HIV/AIDS hastalığı ilk defa 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri {ABD)'nde ve Haiti'den gelen göçmenlerde tanımlandı 1984 yılında ise AİDS'e neden olan virüs "HIV" (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) izole edildi.
Slide 8 - HIV Nedir? HIV virüs, bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür.
Slide 9 - Dünyadaki durumu Dünyada yaklaşık 33.4 milyon erişkin ve çocuğun HIV ile enfekte olduğu, her gün yaklaşık 7000 kişinin HIV enfeksiyonu aldığı tahmin edilmektedir.
Slide 10 - HIV Pozitiflik Nedir? Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV pozitif denir. Anti-HIV testi -ELISA testi pozitif
Slide 11 - HIV/AIDS BULAŞMA YOLLARI HIV enfeksiyonu en sık korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır. Virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünlerinin bir başka kişiye verilmesi yolu ile de hastalık bulaşabilmektedir.
Slide 12 - HIV/AIDS BULAŞMA YOLLARI Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş cerrahi aletler, iğne, enjektör, diş hekimliği aletleri, kesici ve delici aletler (jilet, makas), dövme aletleri ve akupunktur iğneleri ile HIV bulaşabilir. HIV virüsü taşıyan anneden bebeğine; hamileliği veya doğumu sırasında ya da emzirme yolu ile de hastalık bulaşabilir.
Slide 13 - HIV nasıl bulaşmaz ? Dokunmak, tokalaşmak, sarılmak ile, Gözyaşı, ter, tükürük ile Aynı yerde oturmak, aynı havayı solumak ile Aynı havuzu, banyoyu, tuvaleti, duşu paylaşmak ile
Slide 14 - HIV nasıl bulaşmaz ? Giysilerin ortak kullanılması ile, Tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak paylaşılması ile, Telefon kulaklığı, kapı tokmağı ile, Sivrisinek, böcek, arı sokması, evcil hayvanlar ile HIV bulaşmaz
Slide 15 - KORUNMA Kullanılmış iğne, enjektörler, jilet, tıraş bıçaklarına dokunmamalıyız !! Başkaları tarafından kullanılmış olan ustura, tırnak makası, manikür, pedikür aletlerini, dezenfekte edilmeden tekrar kullanmamalıyız… Kulak delme, piercing, dövme uygulanan yerlerin hijyen kurallarına uygun ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz…
Slide 16 - Cinsel yolla bulaşmaya karşı korunma: En sık görülen bulaşma yolu cinsel temasla olduğu için bu yolla korunma büyük önem taşımaktadır. Kondom ve doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmaya karşı en güvenli ve basit korunma yoludur.
Slide 17 - Kan ve kan ürünleri ile olan bulaşmaya karşı korunma: Organ ve doku nakilleri öncesinde gerekli testlerin yapılması HIV geçiş riskini en aza indirmektedir. Damar içi madde kullanımı alışkanlığının önlenmesi, tedavi edilmesi, ortak enjektör kullanımı risklerinin anlatılması bu grup hastalarda HIV bulaşma riskini azaltmaktadır.
Slide 18 - Deri HIV’den nasıl arındırılır ? Deri su ve sabunla en az 15 saniye süre ile iyice yıkanırsa bütün mikroplar gibi HIV de deriden uzaklaştırılabilir. Yıkandıktan sonra derinin alkol ile temizlenmesi uygun olabilir. Yaralanma durumunda yara yeri önce sabun ve su ile iyice yıkanmalı, ardından tentürdiyot veya betadin gibi bir antiseptik ile temizlenmelidir.
Slide 19 - TÜRKİYE'DE BİLDİRİLEN AİDS VAKA VE TAŞIYICILARININ YILLARA GÖRE DAĞILIMI '2010 ilk 6 ay verileridir.
Slide 20 - TÜRKİYE'DE BİLDİRİLEN AİDS VAKA VE TAŞIYICILARININ YAŞ VE CİNSİYETE GÖRE DAĞILIMI
Slide 21 - TEŞEKKÜR EDİYORUZ