X

Download 1 Aralik Dunya AIDS Gunu Sunusu PowerPoint Presentation


Login   OR  Register
X

Share page  Preview

               
Home / Health & Wellness / Health & Wellness Presentations / 1 Aralik Dunya AIDS Gunu Sunusu PowerPoint Presentation

1 Aralik Dunya AIDS Gunu Sunusu PowerPoint Presentation

onlinesearch By : onlinesearch

On : Mar 14, 2014

In : Health & Wellness

Embed :
1897
views

0
downloads
Login / Signup - with account for


 • → Make favorite
 • → Flag as inappropriate
 • → Download Presentation
 • → Share Presentation
 • Slide 1 - 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ HIV / AIDS Bulaşma Yolları / Korunma Yolları Dünya’da ve Türkiye’de HIV/AIDS
 • Slide 2 - Bağışıklık Sistemi Nedir? Vücudumuzun savunma sitemidir. Hücre, doku ve organlardan oluşan bir ağdır. Vücudumuza giren bakteriler, mikroplar, virüsler, toksinler ve parazitlerle savaşır.
 • Slide 3 - HIV Nedir? Human Immunodeficieny Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) İnsanların bağışıklık (savunma) sistemine yerleşerek, kişilerin hastalıklara karşı savunma gücünü zayıflatan bir virüstür. AIDS ilk olarak 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde keşfedilmiştir
 • Slide 4 - HIV Pozitiflik Nedir? Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV (+) denir. Bu kişilerin kanında aynı zamanda antikor da bulunmaktadır.
 • Slide 5 - AIDS Nedir? Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış İnsan Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) HIV virüsü yanında birçok başka hastalığın da eklendiği bir hastalıklar bütünüdür.
 • Slide 6 - AIDS Nedir? HIV; girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan doğal savunma sistemini etkileyip, sistemi çalışamaz hale getirir. Böylelikle basit bir enfeksiyon bile ölümcül hale gelir. AIDS, HIV enfeksiyonunun son safhasıdır.
 • Slide 7 - Bebek, çocuk, genç, erişkin, yaşlı, herkes HIV enfeksiyonuna yakalanabilir. Henüz tam iyileşmeyi sağlayacak tedavisi ve aşısı bulunamamıştır. İlaç tedavisi ile hastanın günlük yaşamını devam ettirebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır, ancak bu ilaçlar yaşam boyu kullanılmalıdır.
 • Slide 8 - HIV Nasıl Bulaşır? HIV enfeksiyonu en sık korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır. Virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünlerinin bir başka kişiye verilmesi yolu ile de hastalık bulaşabilmektedir.
 • Slide 9 - HIV Nasıl Bulaşır? Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş cerrahi aletler, iğne, enjektör, diş hekimliği aletleri, kesici ve delici aletler (jilet, makas), dövme aletleri ve akupunktur iğneleri ile HIV bulaşabilir. HIV virüsü taşıyan anneden bebeğine; hamileliği veya doğumu sırasında ya da emzirme yolu ile de hastalık bulaşabilir.
 • Slide 10 - HIV Nasıl Bulaşmaz? Dokunmak, tokalaşmak, sarılmak, Aynı yerde oturmak, aynı havayı solumak, Telefon kulaklığı, kapı tokmağı ile HIV bulaşmaz.
 • Slide 11 - HIV Nasıl Bulaşmaz? Aynı havuz, banyo, tuvalet, duşu paylaşmak , Giysileri ortak kullanmak, Tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak paylaşmak ile HIV bulaşmaz.
 • Slide 12 - HIV Nasıl Bulaşmaz? Gözyaşı, ter, tükürük, Sivrisinek, böcek, arı sokması, Evcil hayvanlar ile HIV bulaşmaz.
 • Slide 13 - HIV/AIDS'li bir kişiye dokunarak veya yanında bulunarak AIDS'e yakalanmak mümkün değildir. HIV/AIDS'li kişilere yaklaşmamak ya da onları toplumdan dışlamak hem gereksiz hem de yanlış bir tutumdur.
 • Slide 14 - HIV’den Nasıl Korunuruz? HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz! Kullanılmış iğne, enjektörler, jilet, tıraş bıçaklarına dokunmamalıyız !! Başkaları tarafından kullanılmış olan ustura, tırnak makası, manikür, pedikür aletlerini, dezenfekte edilmeden tekrar kullanmamalıyız… Kulak delme, piercing, dövme uygulanan yerlerin hijyen kurallarına uygun ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz…
 • Slide 15 - ppt slide no 15 content not found
 • Slide 16 - TÜRKİYE’DE HIV/AIDS Ülkemizde 1985 ve 2012 yılları arasında 4845 HIV (+) 975 AIDS vakası Toplam 5820 vaka bulunmaktadır. Vakaların %70’ini erkekler oluşturmaktadır. Enfeksiyondan en fazla etkilenen yaş grubu ise 25-49 yaş arasıdır.
 • Slide 17 - ppt slide no 17 content not found
 • Slide 18 - AIDS’ten korunabiliriz….
 • Slide 19 - KIRMIZI KURDELE AIDS’e karşı farkındalığın uluslararası bir sembolüdür. AIDS’ i biliyorum, AIDS’ ten korunuyorum, AIDS’ den ölenlere saygı duyuyorum… mesajlarını taşımaktadır.
AI Free PowerPoint Template

AI

Views : 657

Virtual Identity Free PowerPoint Template

Virtual Identity

Views : 429

Diet Free PowerPoint Template

Diet

Views : 462

Construction Workers Free PowerPoint Template

Construction Workers

Views : 556

Male Female Free PowerPoint Template

Male Female

Views : 557

Dental Brush Free PowerPoint Template

Dental Brush

Views : 451

Stopwatch Free PowerPoint Template

Stopwatch

Views : 580

Mosquito Free PowerPoint Template

Mosquito

Views : 1866

Potter Free PowerPoint Template

Potter

Views : 634

USA Flag Free PowerPoint Template

USA Flag

Views : 443

Image Sharing Free PowerPoint Template

Image Sharing

Views : 458

Gym Free PowerPoint Template

Gym

Views : 522

Koli Bacteria Free PowerPoint Template

Koli Bacteria

Views : 1328

Cloud Computing Technology Free PowerPoint Template

Cloud Computing Technology

Views : 2824

Easter Eggs Free PowerPoint Template

Easter Eggs

Views : 621

Global Warming Free PowerPoint Template

Global Warming

Views : 537

Quit Smoking Free PowerPoint Template

Quit Smoking

Views : 579

Photography Free PowerPoint Template

Photography

Views : 444

Obesity Free PowerPoint Template

Obesity

Views : 751

Bird Free PowerPoint Template

Bird

Views : 286

Description : Available 1 Aralik Dünya AIDS Gunu Sunusu powerpoint presentation for free download which is uploaded by search an active user in belonging ppt presentation Health & Wellness category.

Tags : 1 Aralik Dünya AIDS Gunu Sunusu

Shortcode : Get Shareable link