This site uses cookies to deliver our services and to show you relevant ads and presentations. By clicking on "Accept", you acknowledge that you have read and understand our Cookie Policy , Privacy Policy , and our Terms of Use.
X

Download 1 Aralik Dunya AIDS Gunu Sunusu PowerPoint Presentation


Login   OR  Register
X


Iframe embed code :Presentation url :

X

Description :

Available 1 Aralik Dünya AIDS Gunu Sunusu powerpoint presentation for free download which is uploaded by search an active user in belonging ppt presentation Health & Wellness category.

Tags :

1 Aralik Dünya AIDS Gunu Sunusu

Home / Health & Wellness / Health & Wellness Presentations / 1 Aralik Dunya AIDS Gunu Sunusu PowerPoint Presentation

1 Aralik Dunya AIDS Gunu Sunusu PowerPoint Presentation

Ppt Presentation Embed Code   Zoom Ppt Presentation

About This Presentation


Description : Available 1 Aralik Dünya AIDS Gunu Sunusu powerpoint presentation for free download which is uploade... Read More

Tags : 1 Aralik Dünya AIDS Gunu Sunusu

Published on : Mar 14, 2014
Views : 1694 | Downloads : 0


Download Now

Share on Social Media

             

PowerPoint is the world's most popular presentation software which can let you create professional 1 Aralik Dunya AIDS Gunu Sunusu powerpoint presentation easily and in no time. This helps you give your presentation on 1 Aralik Dunya AIDS Gunu Sunusu in a conference, a school lecture, a business proposal, in a webinar and business and professional representations.

The uploader spent his/her valuable time to create this 1 Aralik Dunya AIDS Gunu Sunusu powerpoint presentation slides, to share his/her useful content with the world. This ppt presentation uploaded by onlinesearch in Health & Wellness ppt presentation category is available for free download,and can be used according to your industries like finance, marketing, education, health and many more.

SlidesFinder.com provides a platform to marketers, presenters and educationists along with being the preferred search engine for professional PowerPoint presentations on the Internet to upload their 1 Aralik Dunya AIDS Gunu Sunusu ppt presentation slides to help them BUILD THEIR CROWD!!

User Presentation
Related Presentation
Free PowerPoint Templates
Slide 1 - 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ HIV / AIDS Bulaşma Yolları / Korunma Yolları Dünya’da ve Türkiye’de HIV/AIDS
Slide 2 - Bağışıklık Sistemi Nedir? Vücudumuzun savunma sitemidir. Hücre, doku ve organlardan oluşan bir ağdır. Vücudumuza giren bakteriler, mikroplar, virüsler, toksinler ve parazitlerle savaşır.
Slide 3 - HIV Nedir? Human Immunodeficieny Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) İnsanların bağışıklık (savunma) sistemine yerleşerek, kişilerin hastalıklara karşı savunma gücünü zayıflatan bir virüstür. AIDS ilk olarak 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde keşfedilmiştir
Slide 4 - HIV Pozitiflik Nedir? Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV (+) denir. Bu kişilerin kanında aynı zamanda antikor da bulunmaktadır.
Slide 5 - AIDS Nedir? Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış İnsan Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) HIV virüsü yanında birçok başka hastalığın da eklendiği bir hastalıklar bütünüdür.
Slide 6 - AIDS Nedir? HIV; girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan doğal savunma sistemini etkileyip, sistemi çalışamaz hale getirir. Böylelikle basit bir enfeksiyon bile ölümcül hale gelir. AIDS, HIV enfeksiyonunun son safhasıdır.
Slide 7 - Bebek, çocuk, genç, erişkin, yaşlı, herkes HIV enfeksiyonuna yakalanabilir. Henüz tam iyileşmeyi sağlayacak tedavisi ve aşısı bulunamamıştır. İlaç tedavisi ile hastanın günlük yaşamını devam ettirebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır, ancak bu ilaçlar yaşam boyu kullanılmalıdır.
Slide 8 - HIV Nasıl Bulaşır? HIV enfeksiyonu en sık korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır. Virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünlerinin bir başka kişiye verilmesi yolu ile de hastalık bulaşabilmektedir.
Slide 9 - HIV Nasıl Bulaşır? Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş cerrahi aletler, iğne, enjektör, diş hekimliği aletleri, kesici ve delici aletler (jilet, makas), dövme aletleri ve akupunktur iğneleri ile HIV bulaşabilir. HIV virüsü taşıyan anneden bebeğine; hamileliği veya doğumu sırasında ya da emzirme yolu ile de hastalık bulaşabilir.
Slide 10 - HIV Nasıl Bulaşmaz? Dokunmak, tokalaşmak, sarılmak, Aynı yerde oturmak, aynı havayı solumak, Telefon kulaklığı, kapı tokmağı ile HIV bulaşmaz.
Slide 11 - HIV Nasıl Bulaşmaz? Aynı havuz, banyo, tuvalet, duşu paylaşmak , Giysileri ortak kullanmak, Tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak paylaşmak ile HIV bulaşmaz.
Slide 12 - HIV Nasıl Bulaşmaz? Gözyaşı, ter, tükürük, Sivrisinek, böcek, arı sokması, Evcil hayvanlar ile HIV bulaşmaz.
Slide 13 - HIV/AIDS'li bir kişiye dokunarak veya yanında bulunarak AIDS'e yakalanmak mümkün değildir. HIV/AIDS'li kişilere yaklaşmamak ya da onları toplumdan dışlamak hem gereksiz hem de yanlış bir tutumdur.
Slide 14 - HIV’den Nasıl Korunuruz? HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz! Kullanılmış iğne, enjektörler, jilet, tıraş bıçaklarına dokunmamalıyız !! Başkaları tarafından kullanılmış olan ustura, tırnak makası, manikür, pedikür aletlerini, dezenfekte edilmeden tekrar kullanmamalıyız… Kulak delme, piercing, dövme uygulanan yerlerin hijyen kurallarına uygun ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz…
Slide 15 - ppt slide no 15 content not found
Slide 16 - TÜRKİYE’DE HIV/AIDS Ülkemizde 1985 ve 2012 yılları arasında 4845 HIV (+) 975 AIDS vakası Toplam 5820 vaka bulunmaktadır. Vakaların %70’ini erkekler oluşturmaktadır. Enfeksiyondan en fazla etkilenen yaş grubu ise 25-49 yaş arasıdır.
Slide 17 - ppt slide no 17 content not found
Slide 18 - AIDS’ten korunabiliriz….
Slide 19 - KIRMIZI KURDELE AIDS’e karşı farkındalığın uluslararası bir sembolüdür. AIDS’ i biliyorum, AIDS’ ten korunuyorum, AIDS’ den ölenlere saygı duyuyorum… mesajlarını taşımaktadır.